zdroj: pixabay.com
Ovoce a zelenina

Rebarbora - víte, že opravdu zdravá je jen v určitém období?

Veronika Tůmová
23.11.2017

Rebarbora (reveň kadeřavá) pochází z Číny a dorůstá výšky okolo dvou metrů. V kuchyni využíváme řapíky jejích listů, které oloupeme a uchováváme nakrájené na centimetrové špalíky. Vždy je konzumujeme jen tepelně upravené. Rebarborové řapíky obsahují pro zdraví přínosnou kyselinu listovou, jablečnou a citronovou.

Rebarbora je zelenina, využíváme ji však spíš jako ovoce do buchet či koláčů, nebo do sladkých ovocných knedlíků. Hodí se i na marmeládu nebo jako kompot. Má nezaměnitelnou nakyslou chuť, která naše sladké moučníky osvěží a dodá jim nevšední říz. Skvělá je ale také k masu a do těstovin.

Rebarbora a její účinky

Rebarbora je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, konkrétně niacinu a kyseliny pantotenové. Obsahuje také kyselinu šťavelovou, ale na jaře, tedy v době sklizně, je její množství minimální. Snižuje cholesterol, detoxikuje, hydratuje a doporučuje se při redukčních dietách. Dále obsahuje vápník, mangan a draslík. Výzkumy také vedou k poznatkům, že malé dávky rebarbory přinášejí úlevu při úporných průjmech, naopak velké dávky pak mají silný projímavý účinek. Rebarbora prý také pomáhá vyvolávat menstruaci a dokonce i děložní kontrakce, měly by se jí proto vyhnout ženy v těhotenství, ale i malé děti.

Kdy sklízet rebarboru?

Aby nám rebarbora prospěla z hlediska výživy, musíme vědět jak ji správně používat a hlavně ji sklízet ve správnou dobu. Zdraví škodlivou a v rebarboře hojně obsaženou je kyselina šťavelová. Je proto velmi důležité, aby byla rebarbora sklizena včas, protože později se v ní tvoří příliš velké množství kyseliny šťavelové. Často se dočteme, že bychom ji měli sklízet od poloviny května do poloviny června. Nejjistější je však období do konce května, kdy je rebarbora ke konzumaci nejvhodnější, nejlahodnější a kyseliny šťavelové obsahuje jen velice málo.

Kyselina šťavelová - nebezpečí obsažené v rebarboře

Zelené listy a listové čepele rebarbory obsahují velké množství kyseliny šťavelové, která je nefrotoxická a korozivní. Jsou popsány otravy lidí po požití listů rebarbory. Smrtelné následky po konzumaci těchto částí rebarbory byly problémem zejména v období první světové války, kdy se doslova doporučovalo jíst listy rebarbory. Při vaření a jiném tepelném zpracování rebarbory se nedoporučuje používat hliníkové nádobí, jelikož hliník reaguje s obsaženou kyselinou šťavelovou a přechází do zeleniny, po její konzumaci pak do těla.

Jak upravovat rebarboru, aby nám neškodila?

Mezi nejzávažnější poruchy spojené s nesprávnou nebo nevhodnou konzumací rebarbory patří negativní ovlivnění srdeční činnosti a systému krevní srážlivosti. Dále vzniká i zvýšené nebezpečí tvorby ledvinových kamenů, neboť kyselina šťavelová se v organismu slučuje s vápníkem v nerozpustný oxalát vápenatý, který se může usazovat v močových cestách. Dochází také k úbytku vápníku a díky tomu i k dalším poruchám funkcí ledvin. Při tepelné úpravě se tak doporučuje kombinovat rebarboru s mléčnými výrobky. Známý je především rebarborový koláč s tvarohem, kdy tvaroh také příjemně utlumí kyselost rebarbory a vznikne nám skutečně lahodný a osvěžující moučník.

Recept na rebarborový koláč - lepší jste nejedli!

Zdroj: Wikipedia.org, Zena.cz, Bylinkovyraj.net

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Psychowalkman místo léků
Wi-Fi - může uškodit našemu zdraví?

Další články

Kašlete do dlaně? Je to nebezpečný zlozvyk!
Nemoci a léčba

Kašlete do dlaně? Je to nebezpečný zlozvyk!

13.11.2017

Celý život kašlete do dlaně a učíte to i své děti? Máte pocit, že tak neprskáte své bacily na okolí a děláte tedy to, co je správné? Možná neuškodí trochu více se nad tím s námi za ...